Darmowa dostawa od 400,00 PLN
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Twój pierwszy Sealed Deck we Flesh and Blood

2021-06-28
Twój pierwszy Sealed Deck we Flesh and Blood

Jeszcze przed turniejem...

...należy utworzyć dla siebie konto gracza Flesh and Blood na stronie https://fabtcg.com/accounts/register/. Pozwoli to na przystąpienie do rozgrywki i gromadzenie punktów doświadczenia (XP), które mogą Cię kiedyś zaprowadzić do gry na turniejach wyższych rang. Po rejestracji możliwe będzie przyłączenie się do turnieju. Informację o unikatowym kodzie imprezy otrzymasz od organizatora. Przygotuj sobie coś do notowania punktów życia, najlepiej kartkę i długopis. Koszulki na karty, pudełko, playmata są dozwolone, ale nie są wymagane.

Na miejscu w sklepie...

...czekało będzie na Ciebie 6 booster'ów aktualnej edycji Flesh and Blood, z których należy zbudować swoją talię. Przyjrzyjmy się kilku podstawowym warunkom, jakie powinna spełniać Twoja talia, aby mogła zostać dopuszczona do turnieju:

 • powinna składać się z minimum 30 kart - NIE WLICZAJ do tego limitu swojego herosa (Hero), jego broni (Weapon) oraz wyposażenia (Equipment),
 • ilość kopii tej samej karty nie jest ograniczona,
 • w talii mogą znajdować się jedynie karty takiej klasy, jakiej jest heros Twojej talii, lub karty generyczne (Generic),
 • w formacie Sealed gramy młodą wersją herosa (Young),
 • nie martw się jeśli najlepiej pasująca karta herosa i jego broń nie znalazły się wśród Twoich otwartych kart, mogą one zostać pobrane ze wspólnej puli tokenów, która jest tworzona na początku turnieju z wszystkich otwieranych boosterów.

 

Otwórz swoje boostery...

...i przystąp do sortowania zawartości. To znacznie ułatwi rozeznanie się w puli dostępnych kart oraz pozwoli ocenić potencjalny kierunek w którym może pójść Twoja talia. Najlepiej podzielić karty według ich przynależności do poszczególnych klas (lub talentów, dostępnych od dodatku Monarch). Przypomnijmy:

 • tokeny oznaczone literką T przy numerze kolekcjonerskim na dole karty (np. T MON030) odłóż do wspólnej puli,
 • karty generyczne mogą trafić do każdej talii, więc zbierz je razem i przeanalizuj na końcu,
 • karty talentów, oznaczone słowami kluczowymi Light lub Shadow, mogą trafić do talii herosów z danym talentem (w dodatku Monarch karty Light mogą trafić do talii Prism lub Boltyna, a karty Shadow do talii Levii lub Chane'a),
 • zbierz osobno karty klas, są one oznaczone jej nazwą - w dodatku Monarch są to Illusionist (Prism), Warrior (Boltyn), Brute (Levia) oraz Runeblade (Chane).

Złóż swoją talię...

...rozpoczynając od sprawdzenia, czy któraś z klas w Twojej puli ma ewidentnie mocniejsze karty lub też po prostu jest ich więcej. To samo dotyczy kart talentów, jeśli jeden z nich występuje częściej lub te karty są mocniejsze - zdecydowanie warto pójść w kierunku takiej talii, która będzie mogła wykorzystać je najlepiej. Na tym etapie warto przyjrzeć się również kartom generycznym - są wśród nich prawdziwe perełki, które mogą dobrze pasować do Twojej talii. Warto pamiętać o tym, że karty generyczne nie są "słabsze", są one bardziej elastyczne, a ich efekty zwykle nie są aż tak synergiczne ze strategią danej klasy niż dedykowane jej karty. Dzięki temu mogą stanowić doskonałe uzupełnienie każdej talii. Jeśli naprawdę nie wiesz jak złożyć talię, po prostu wybierz klasę, która Ci odpowiada i jej herosa, zagraj wszystkimi kartami z tej klasy i dołóż karty generyczne w ten sposób, aby Twoja talia miała 30 kart (nie licząc herosa, broni i wyposażenia!). Na koniec weź token herosa i broni, której chcesz używać ze wspólnej puli. Nie musisz ich zwracać po turnieju. Gdyby złożyło się tak, że zabraknie tokenów, powiadom organizatorów.

Nie zapomnij...

...o tym, że heros (Hero), broń (Weapon) i wyposażenie (Equipment) nie trafiają do talii, więc nie wtasuj przypadkiem do niej tych kart!

Rozegraj wszystkie rundy...

...ponieważ to najlepszy sposób, aby nauczyć się gry we Flesh and Blood. Organizatorzy na początku każdej rundy ogłoszą kto z kim zagra (tzw. pairing), a następnie oficjalnie rozpoczną odliczanie czasu rundy. Osoby wskazane jako doradcy reguł gry (Rules Advisor) dostępni są w trakcie turnieju, mogą udzielić odpowiedzi na pytania związane z grą i jej regułami, nie mogą jednak podpowiadać w trakcie budowy talii oraz rozgrywki. Rozpoczęcie każdej rundy powinno przebiegać według następującej procedury:

 • gracze jednocześnie ujawniają swojego Herosa,
 • losowo wyznaczana jest osoba, która rozpocznie grę,
 • następnie gracze w tajemnicy wybierają broń, wyposażenie i opcjonalnie dokonują zmian w swojej talii (tzw. sideboarding),
 • talie są tasowane, a następnie powinny zostać przetasowane lub przełożone przez drugą osobę (jeśli jest to dopuszczalne zgodnie z lokalnymi przepisami epidemicznymi),
 • gracze odsłaniają wybraną broń i wyposażenie, dobierają karty do ilości określanej przez rozmiar ręki herosa (Intellect) i pierwsza tura meczu rozpoczyna się.

Flamberg życzy dobrej zabawy, powodzenia!

pixel