Darmowa dostawa od 400,00 PLN
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gra planszowa Ark Nova - opis

2022-08-26
Gra planszowa Ark Nova - opis

 

 

 

 

Ark Nova - Stwórz nowy dom dla zagrożonych gatunków

 

 

Już jest dostępna polska wersja gry Ark Nova, która została wydana przez Portal Games. Wśród zagranicznych graczy tytuł ten cieszy się wyjątkowo dobrą opinią, co potwierdza uzyskana na serwisie BGG średnia ocen 8.7. Jest to kolejny tytuł od znanego i lubianego Feuerland Spiele.

Twoje własne zoo

Ark Nova zadaniem graczy jest stworzenie najlepiej funkcjonującego nowoczesnego zoo. Nie chodzi tutaj jednak jedynie o zyski i przyciąganie nowych odwiedzających. Stworzone zoo będzie domem wielu zwierząt, w tym zagrożonych gatunków wymagających opieki i ochrony. Do spełnienia tego celu gracze będą mogli wykorzystać najnowszą technologię oraz wiedzę i badania naukowców. Twoim zadaniem podczas rozgrywki będzie stałe zwiększenie atrakcyjności obiektu, realizując przy tym projekty ochrony przyrody. Zwycięzcą zostanie ten, kto będzie potrafił zbalansować oba te cele.

Poznaj mieszkańców parku

Ark Nova pozwala nam na własnej skórze doświadczyć o ilu czynnikach należy pamiętać przy prowadzeniu własnego parku zoologicznego.Tworzenie takiego przyjaznego przyrodzie zoo nie tylko zapewni nam rozrywkę, ale też czegoś nauczy. Podczas gry możemy dowiedzieć się, które z gatunków zwierząt są zagrożone oraz jakich warunków potrzebują do życia. Gra jest przyjazna młodszym odbiorcom. W tym tytule nie będziemy musieli pamiętać o regularnym pojeniu i karmieniu zwierząt oraz o tym by nie stawiać zwierząt mięsożernych i roślinożernych obok siebie.

Graj solo lub z przyjaciółmi

Gra pozwala na rozgrywkę w grupie od 2 do 4 graczy, ale posiada również tryb solo.

Ark Nova należy do zaawansowanych gier typu euro, więc wszystko zależeć będzie od strategii graczy. Swoje własne zoo będziemy tworzyć na ograniczonym obszarze, więc bardzo ważne jest przemyślane budowanie obiektów. Podczas rozgrywki będziemy bowiem musieli dostosować wybiegi pod konkretne zwierzę, przy czym im rzadszy i bardziej zagrożony będzie to gatunek, to tym więcej zasobów będziemy musieli na niego przeznaczyć. Trzeba pamiętać też o budynkach skierowanych do ludzi przybywających do naszego parku. Dla nich będziemy mogli stworzyć na przykład kioski i pawilony.

Element rywalizacji

Jak w prawdziwym świecie, gracze będą musieli pozyskać sponsorów, którzy pozwolą na stworzenie unikalnych budynków i zatrudnienie wyspecjalizowanych pracowników. Należy pamiętać również o konkurencji, bo podczas całej rozgrywki gracze będą mogli rzucać sobie wzajemnie kłody pod nogi. Dzięki specjalnym kartom możliwe będzie na przykład tymczasowe zablokowanie akcji przeciwnika lub podwyższenie kosztu jego inwestycji. Gracz będzie mógł wybierać kierunek w jakim podąży tworząc zoo. Może stworzy obiekt przyjazny rodzinom, a może miejsce dla osób o mocnych nerwach wypełnione drapieżnikami. W poszukiwaniu zwierząt do swojego zoo będziemy mogli odwiedzić wiele egzotycznych miejsc na całym świecie. W swoim parku zoologicznym będziemy mogli umieścić zarówno malutkie ptaki jak i olbrzymie słonie. Podczas jednej rozgrywki nie będzie możliwe zebranie wszystkich zwierząt i ulepszeń, co eliminuje monotonię i zachęca do ponownego rozegrania partii.

Zaproś rodzinę do gry

Ark Nova zostanie z pewnością doceniona w rodzinnych gronach. Gra przeznaczona jest dla graczy od 14 roku życia, z uwagi na swój stopień ekonomicznego zaawansowania. Gra posiada czytelne teksty i symbole, a jej warstwa graficzna to połączenie prawdziwych zdjęć na kartach oraz narysowanych terenów parku. W średniej wielkości pudełku znajdziemy sporo różnych kafli i żetonów oraz kilka plansz. Mamy więc tutaj do czynienia z grą zajmującą spory kawałek stołu. Przeciętny czas trwania partii przewidywany jest od 90 do 120 minut, ale wszystko zależy od liczby graczy.

Wiele możliwości

Podczas rozgrywki gracze w swojej turze będą mogli wykonać jedną z podstawowych 5 akcji. Są to:

  • zdobycie nowej karty

  • wzniesienie budynku

  • umieszczenie zwierzęcia w swoim zoo

  • wydanie polecenia pracownikowi

  • pozyskanie sponsora.

Szeroki wachlarz ruchów sprawia, że rozgrywka jest głęboka i wielopoziomowa. Odnajdą się tutaj zarówno doświadczeni stratedzy jak i niedzielni gracze.

Coś dla każdego

Ark Nova z pewnością trafi w gusta fanów strategii euro, ale tytułem powinni zainteresować się też początkujący gracze. Mimo wielu możliwości ruchu i interakcji, gra nie jest tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać. Przyciągające wzrok pudełko i ciekawa warstwa graficzna gry, sprawi że przekonają się do niej młodzi gracze. Ważny i wcale nie tak często poruszany motyw prowadzenia parku zgodnego z przyrodą będzie doskonałą odskocznią od gier w klimatach fantasy i s-f.

Samą grę już teraz możesz zamówić w naszym sklepie :)

 

 

 

Polecane

Ark Nova

Ark Nova

249,00 PLN brutto219,00 PLN brutto5475 pkt.
pixel